Kombinationsfilter mot Järn & Kalk – Anthracite Gold 250
14,495 kr
- Delbetala förmånligt Läs mer
Kombinationsfilter Anthracite Gold 250 är ett helautomatisk vattenfilter som effektivt renar vatten från Järn, Mangan, Kalk och Ammonium för hela hushållet.
Gold 250 är utrustad med flödesstyrd automatik från Amerikanska Clack® DV och mäter själv vattenförbrukningen och backspolar efter 3m³ filtrerat vatten. Gold 250 är programmerad för minimal saltförbrukning. Filtret kan kombineras med ett patronfilter med järnpatron för att undvika totalavhärdat vatten.
- Hårdhet – 30 dH
- Järn – 10 mg/L
- Mangan – 3 mg/L
- Ammonium – 2 mg/L
- Inkommande vattentemperatur – +4…+30 °С
Kombinationsfilter Gold 250 är producerad i Belgien.
Eller
Begär produktförfråganFörmåner vid inköp
Produktrådgivning
Behöver du hjälp med en produkt kan du alltid göra en produktförfrågan. Vill du prata med oss direkt når du oss på telefon vardagar mellan 08.00 – 17.00.
Vi hjälper dig gärna med:
- Produktinformation & Råd
- Service & Support
- Nya beställningar
Teknisk information
| Avsett för | 1 hushåll |
| Reningskapacitet | 20 liter/minut |
| Placering | Efter trycktank |
| Typ | Kabinett |
| Höjd | 109 cm |
| Bredd | 36 cm |
| Djup | 57 cm |
| Vikt | 30 kg |
| Styrenhet | Clack® DV |
| Flödesmätare | Inbyggd |
| Anslutning vatten | ¾” utvändig |
| Spolbehov under backspolning vid 2 bar | 15 liter/minut |
| Salttank | Inbyggd |



