Kombinationsfilter mot Järn & Kalk – Antracite Gold 370
19,995 kr
- Delbetala förmånligt Läs mer
Kombinationsfilter Gold 370 är ett helautomatisk vattenfilter för den lite större familjen eller upp till två hushåll som effektivt renar vatten från Järn, Mangan, Kalk och Ammonium för hela hushållet.
Gold 370 är utrustad med flödesstyrd automatik från Amerikanska Clack® DV och mäter själv vattenförbrukningen och backspolar efter 4,5m³ filtrerat vatten. Gold 370 är programmerad för minimal saltförbrukning och antibakteriell saltbehållare. Filtret kan kombineras med ett patronfilter med järnpatron för att undvika totalavhärdat vatten.
- Hårdhet – 30 dH
- Järn – 10 mg/L
- Mangan – 3 mg/L
- Ammonium – 2 mg/L
- Nödvändig nivå av rening av sedimentpartiklar – 10 micron
- Inkommande vattentemperatur – +4…+30 °С
Kombinationsfilter Gold 370 är producerad i Belgien.
Eller
Begär produktförfråganFörmåner vid inköp
Produktrådgivning
Behöver du hjälp med en produkt kan du alltid göra en produktförfrågan. Vill du prata med oss direkt når du oss på telefon vardagar mellan 08.00 – 17.00.
Vi hjälper dig gärna med:
- Produktinformation & Råd
- Service & Support
- Nya beställningar
Teknisk information
| Avsett för | 1 - 2 hushåll |
| Reningskapacitet | 30 liter/minut |
| Placering | Efter trycktank |
| Typ | Kabinett |
| Höjd | 109 cm |
| Bredd | 36 cm |
| Djup | 57 cm |
| Vikt | 30 kg |
| Styrenhet | Clack® DV |
| Flödesmätare | Inbyggd |
| Anslutning vatten | ¾” utvändig |
| Spolbehov under backspolning vid 2 bar | 18 liter/minut |
| Salttank | Inbyggd |



